karatekyokushin.info
Kategoria

2012.05 - XXVI Otwarte Mistrzostwa Europy Kyokushin

Kategoria: turnieje

W dniach 11-12 maja 2012 r. odbyły się w Saragossie, zorganizowane przez Hiszpańską Federację Kyokushin XXVI Otwarte Mistrzostwa Europy Kyokushin. W zawodach wzięło udział ponad 400 zawodników z 22 krajów, w tym także z Japonii.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał prezydent Europejskiej Federacji Kyokushin shihan Antonio Pinero. Pośród zaproszonych gości byli także: wiceprezydent Światowej Federacji Kyokushin shihan Hristo Traykov (z Bułgarii), sekretarz Światowej Unii Kyokushin Sergei Suvorov (z Rosji), shihan Seiji Kanamura (z USA) , shihan Shigenori Sakamoto oraz shihan Noriyuki Tanaka (z Japonii).

Shihan Andrzej Drewniak pełnił funkcje kierownika polskiej reprezentacji. Maciej Sokołowski był trenerem, a lekarzem Krzysztof Mawlichanow.
W dosyć licznej reprezentacji Polski znaleźli się także zawodnicy z Krakowa, trenujący w kilku klubach. Byli to: seniorzy – Alicja Szajta, Anna Lisowska, Sebastian Pender, Michał Werner, Jakub Orzechowski oraz juniorzy : Anna Świątkowska, Mateusz Ir i Szymon Świątkowski .
Pośród ekipy sędziowskiej było dwóch Polaków – sensei Paweł Sujka i Krzysztof Dubiel.

W mistrzostwach wzięli udział zawodnicy i zawodniczki w różnych kategoriach wiekowych, tj. od dzieci ( 10-11 lat ) poprzez juniorów ( 16-17 lat ), seniorów oraz oldbojów ( powyżej 35 roku życia ), z podziałem na kategorie wagowe – za wyjątkiem kategorii oldbojów. Zawody odbyły się zarówno w konkurencji kata jak i kumite. Pierwszy dzień przeznaczony był dla rozegrania wszystkich kategorii dziecięcych i młodzieżowych ( do 17 roku życia ) oraz eliminacji kata.

Pierwszego dnia zawodnicy startowali na pięciu matach ( możliwości takie wynikały z tego, ze zawody odbyły się w pięknej, dużej hali sportowej, mogącej pomieścić ok. 10.000 widzów ). Odpowiednie kategorie wiekowe były od razu przydzielone do konkretnej maty, a organizatorzy zadbali i porządek i sprawność przeprowadzania konkurencji.
Drugiego dnia zawody odbywały się w dwóch turach. W pierwszej dopołudniowej zawodnicy zmagali się w kategorii kumite na trzech matach, a finały odbywały się na jednej centralnej – na podwyższeniu. Do prezentacji finałowych kata oraz walk zawodnicy wchodzili przez piękne bramy – Tori, przy muzyce, z oświetleniem, a na dużym ekranie były prezentowane sylwetki zawodników.

W pierwszej rundzie kata zawodnicy – seniorzy i seniorki - wykonywali kata wskazane przez sędziego maty ( jedno z kilku, które były wyznaczone na te zawody ). Do rundy finałowej awansowały po cztery osoby. W tej kategorii z Krakowa startowali : Anna Lisowska i Sebastian Pender, którzy udział w zawodach zakończyli na rundzie eliminacyjnej.
Startujący w tym samym czasie juniorzy : Anna Świątkowska, Mateusz Ir oraz Szymon Świątkowski awansowali do rundy finałowej, po wykonaniu przygotowanego przez siebie kata, a następnie po bardo dobrze wykonanym kata w finale zajęli : Szymon Świątkowski – drugie miejsce ( tym samym poprawił swoją pozycję z Mistrzostw Europy w Warnie ), Mateusz Ir – trzecie miejsce oraz Anna Świątkowska – trzecie miejsce ( na poprzednich mistrzostwach również stała na trzecim stopniu podium ). Zwyciężył w tej konkurencji również zawodnik w Polski Olivier Siekierka. W tej konkurencji nasi zawodnicy pokonali zawodników z Rosji i Hiszpanii.

Kilka chwil po kata juniorzy startowali w konkurencji kumite, gdzie po dobrych walkach, decyzją sędziów, odpadli z dalszej rywalizacji na etapie ćwierćfinałów.

Podsumowując starty naszych zawodników ( z Krakowa ) pierwszego dnia stwierdzić należy, iż zakończyły się one dużym sukcesem ( trzy miejsca medalowe ).

Drugiego dnia zawodów odbywały się walki seniorów i oldbojów oraz finały kata. Z zawodników z Krakowa startowali Alicja Szajta, Michał Werner i Jakub Orzechowski. Michał i Jakub po pierwszych wygranych walkach przegrali walki dopiero o medale ( w ćwierćfinałach ). Natomiast z seniorów najefektywniej zaprezentowała się Alicja Szajta zdobywając trzecie miejsce. W walce o finał nie sprostała późniejszej mistrzyni Europy, broniąc tym samym pozycję wywalczoną na poprzednich mistrzostwach w Warnie.

Łącznie więc zawodnicy z Krakowa, na 12 medali zdobytych przez reprezentantów Polski na tych mistrzostwach wywalczyli 4 – jeden srebrny i trzy brązowe. Do znacznie bogatszego dorobku medalowego zabrakło odrobiny tzw. szczęścia sportowego, gdyż pięcioro spośród nich walczyło bezpośrednio o pozycje medalowe – wygranie kolejnej walki spowodowałoby znalezienie się w strefie medalowej – w półfinale. Przy wysokim poziomie sportowym rywali podnosi to również ocenę możliwości i zaawansowania w wyszkoleniu naszych zawodników. Niewykluczone więc, że będą mieli oni możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na kolejnych mistrzostwach Europy, które najprawdopodobniej odbędą się w przyszłym roku w Polsce.

źródło: http://www.krakow.kyokushin.org.pl

opublikowano: 2013-01-12
Samoobrona jest często pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate. Powinien być ostatnim. Ta sztuka walki przede wszystkim jest katalizatorem dla ukształtowania u nastolatka pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji.
Jednym z ideałów kultury zachodnioeuropejskiej czasów średniowiecza był rycerz doskonały uosabiany w takich postaciach literackich jak Roland czy Rycerze Okrągłego Stołu. Mężowie ci, na równi z kunsztem rycerskim, charakteryzowali się wielką cnotą, wiernością, odwagą i poświęceniem. To właśnie te cechy napełniały ich czyny wzniosłością i pięknem w krwawych czasach wojen krzyżowych, czyniąc z nich wzory dla każdego, kto parał się sztuką miecza.
W języku japońskim słowo "kara" znaczy "pusta", "te" - "rę­ka". „Kyoku" tłumaczy się jako "ostateczny", "zasadniczy" al­bo "podstawowy"; "shin" - "prawda" bądź "rzeczywistość", zaś "kai” to po japońsku "stowarzyszenie", "przyłączenie" lub "wziąć udział". Zatem Kyokushinkai oznacza dążenie do poznania prawdy.